În luna septembrie 2013, A.S.A.I.R. a participat pentru prima dată la conferinţa anuală a EXARC, organizată de această dată la Budapesta, în Ungaria. Asociaţia noastră, reprezentată de drd. Corina Costea (secretar A.S.A.I.R.) a susţinut comunicarea intitulată " The limits of traditional crafts in experimental archaeology. Case Study: Discover the Ancient Crafts." 

Conference Poster

 

     Susţinerea s-a dorit a fi o introducere în istoricul Parcului Arheologic A.S.A.I.R. cu strategia sa de dezvoltare dar şi cu metodologia ştiinţifică a programului. Totodata, am încercat să prezentăm noile tipuri de workshopuri educaţionale dezvoltate de asociaţia noastră în cadrul Parcului Arheologic sub forma proiectului Discover the Ancient Crafts. Interesant este că participarea noastră la Conferinţa anuală a EXARC a coincis cu aprobarea finanţarii proiectului menţionat în urma selecţiilor organizate de Administraţia Fondului Cultural Naţional. Rezultatele comunicării noastre le puteţi regăsi  în Issue 3/2013 EXARC 2212 - 8956 publicat pe 15 octombrie 2013. 

"Romania is the home of the student's association, ASAIR. Corina Costea explained to us the limits of traditional crafts in experimental archaeology based on ASAIR's work with building a small archaeological reconstructive center. They built four Iron Age dwellings and are developing the center into an archaeological open-air museum. Costea explained where experimental archaeology can and cannot be successful. Dangers emerge when relying to heavily on ethnographic inspiration. The ASAIR project (n.a. Discover the Ancient Crafts) combines archaeology with traditional crafts. The public component includes workshops and an exhibition. They explain that what the visitors see is not an exact replica but rather a subjective interpretation. The conference participants were clear that accuracy should not always be the goal. Why should we always attempt to build perfect worlds? Money often dictates possibilities; if there is no money for research but there is for public, then you need to change your aims."

Roeland Paardekooper


Doneaza

Doneaza

Comunitate

Facebook